top of page

Що таке нанокластери срібла?


Нанокластери срібла - інноваційна методика застосування нанотехнологій в медицині. Нове покоління препаратів із впровадженням нанотехнологій має підвищену ефективність у лікуванні багатьох захворювань.



Поєднання відомих лікувальних властивостей срібла із сучасними технологіями дозволяє знизити до мінімуму ймовірність побічних ефектів та значно підвищити лікувальні властивості.

Наномедицина - революційний напрямок розвитку в галузі охорони здоров'я. В даний час у всьому світі ведеться безліч досліджень та розробок, а також активне впровадження нанотехнологій у косметології, медицині, парафармацевтиці (області біологічно активних добавок) та ветеринарії.


Завдяки новим технологіям, сьогодні найбільші вчені світу займаються створенням систем доставки речовин, що передбачають перенесення цілющих і живильних молекул у клітину. Тому людина, яка використовує такі препарати, отримує найбільший результат.


Історія розробки та впровадження нанокластерів
Профессор Харольд Крото с моделью нанокластера
Професор Харольд Крото з моделлю нанокластера

У 1985 році професори Університету Райса (Rice University): Рік Смоллей, Роберт Керл і Харольд Крото виявили 60-вуглецеву нанорозмірну молекулу геодезичної форми, що показала можливість надпровідності, обіцяючи, таким чином, прогрес в управлінні електронами та багато інших вигод.


У 1996 році команда Університету Райса здобула нобелівську премію з хімії.


На підставі їх досліджень Американська Компанія «Royal Body Care» (RBC) ("Королівський догляд за тілом") під гаслом "Оздоровлення на клітинному рівні", використовуючи передові нанотехнології розвинула нову лінію продуктів, передових біологічно активних добавок RBC та продуктів для догляду та тілом, виготовлених з додаванням нанокластерів (NanoClusters).


Одним із всесвітніх провідних центрів у Революції нанотехнології був Університет Райса (Rice University), альма-матер засновника RBC Клінтона Ховарда.


У Росії, зокрема в Новосибірському Федеральному Дослідницькому Центрі "Інститут цитології та генетики СО РАН" м. Новосибірська (Академмістечко, Наукоград Кольцово) з 2000 року ведуться активні розробки кластерного срібла та дослідження можливостей використання нанокластерів у лікуванні раку головного мозку. Препарати на його основі вже виробляються у різних галузях промисловості: медицина, ветеринарія, косметологія та парафармацевтика (БАД).



Застосування нанокластерів у косметології

Однією із галузей, яка взяла на озброєння нанотехнології, стала косметична галузь. Компоненти, що входять до традиційної косметики, діють лише на поверхневі шари нашої шкіри, відповідно, і результат виявляється поверхневим. Щоб вивести косметику на новий рівень була потрібна технологічна революція.


Щоб зрозуміти, у чому полягала нанокосметична революція, звернемося до теорії. Отже, нанотехнології працюють із наночастинками. Наночастинки - це найдрібніші елементи в масштабі нанометрів. Один нанометр (від грецького «нано» - карлик) дорівнює одній мільярдній частині метра (1 нм = 10-9 м). На цій відстані можна впритул розташувати приблизно 10 атомів.


Нанокластери - сполуки двох та/або більше атомів однієї речовини, або різних речовин, що мають нанорозмірну структуру, аморфну або полікристалічну структуру і мають певні властивості.

Нанокластери є найменшими наночастинками, властивості яких нагадують властивості молекул і, внаслідок чого, перекривають зазор між наночастинкою і атомом. Вони мають унікальні властивості, повністю відмінні від їх масивних копій.


Нанокластери, як дрібні частки, несуть негативний заряд і сприяють посиленню абсорбції, асиміляції та засвоєнню організмом поживних речовин на клітинному рівні, нейтралізують вільні радикали, збільшують гідратацію та інше.


Основні властивості нанокластерів, завдяки яким вони знаходять своє застосування в медицині та косметології:

  • Ядро нанокластерів порожнисте і може бути наповнене широким набором різних косметичних масел, ліпофільних та органічних речовин (вітамін А пальмітат, вітамін Е ацетат, УФ-фільтри). Хімічна стабільність цих інгредієнтів (тобто низький рівень окислення) може бути посилена завдяки розміщенню в нанокластерах.

  • Нанокластери стабільні, точно розмірені та біосумісні зі шкірою. Завдяки цьому в глибоких шарах шкіри зберігається підвищений вміст прихованих у них речовин.

  • Нанокластери захищають органічні речовини і доставляють їх за призначенням за рахунок реакційних властивостей налаштованих біомаркери уражених клітин.

  • Нанокластери проникають крізь зовнішні у внутрішні шари шкіри, але при цьому немає побічних ефектів.

  • Особливо важливо, що нанокластери можуть бути сформовані атомами речовини, що мають самостійні цілющі властивості.

Саме завдяки перерахованим вище властивостям, нанокластери викликали такий великий інтерес у косметологів. Нанокластери справді відкривають нові горизонти у косметології та медицині. Більше того, можна говорити, що саме нанокластери роблять косметику по справжньому лікувальною, коли відбувається не тільки декорація дефектів шкіри, а й усунення причин.


Переваги нанокластерів
у порівнянні з ліпосомами


Ліпосоми потрапляють через зовнішні шари шкіри у внутрішні і при цьому відбувається ерозія поверхні. Але нанокластери також потрапляють через зовнішні шари шкіри у внутрішні і при цьому немає такого рівня ерозії.


Ліпосоми доставляють обмежену кількість активних інгредієнтів у внутрішні шари шкіри. Але нанокластери доставляють значно більше активних інгредієнтів, ніж ліпосоми, при цьому доставка здійснюється точно в дію.


Ліпосоми застосовуються для перенесення та захисту гідрофільних речовин. Водорозчинні речовини, що беруть участь у цих процесах, виявляються у ліпосомах. Але ліпосоми – транспортери виключно для аква-субстанцій, а нанокластери – абсолютно вільні системи для транспортування та захисту будь-яких органічних речовин.

На відміну від ліпосом, нанокластери ще більш досконала система для перенесення та захисту ліпофільних та органічних речовин.

Нанокластери срібла

Срібло здавна відоме своїми антибактеріальними, регенеруючими, імуномодулюючими властивостями, що послужило основним мотивом вибору його атомів для виробництва нанокластерів.


Крім того, у невеликих кількостях срібло завжди є в організмі, а найбільша концентрація срібла в нирках, кістках, клітинах крові, печінки та в мозку. Воно надходить разом із їжею та водою. Продукти харчування містять його зовсім небагато: срібло присутні у фруктах, овочах, м'ясі.


Нанокластери срібла (Ag NanoClusters) — являють собою штучні контейнерні мікрочастинки сітчастої нанорозмірної структури з атомів натурального срібла розміром від 20 до 100 нанометрів.


За рахунок сітчастої структури нанокластерів срібла, молекули діючих органічних речовин проникають у контейнери, зберігаються там і транспортуються точно в дію, де вилучаються внаслідок реакційних властивостей налаштованих на біомаркери уражених клітин.


Нанорозміри контейнерних мікрочастинок дозволяють активним інгредієнтам діючих речовин проникати глибоко в шкіру, навіть через нігтьову пластину. Таким чином, лікарський засіб, укладений у нанокластери, краще засвоюється і значно збільшується його ефективність. Також лікувальні властивості срібла сприяють нормалізації вроджених механізмів регенерації тканин, метаболізму та клітинного імунітету.


Нанокластери срібла здатні знищити понад 650 видів різних бактерій. Ефективність мікрочастинок срібла пояснюється здатністю порушувати ферментні системи мікроорганізмів, гальмуючи їх зростання та розмноження. Таким чином препарати з нанокластерами мають високу ефективність у боротьбі з бактеріально-грибковими агентами при приєднанні вторинної інфекції на шкірі.


Крім того, срібло служить прекрасним консервантом, що дозволяє препарату тривалий час зберігати свої властивості і максимальну ефективність діючих речовин.


Нанокластерне срібло не викликає звикання та не накопичується в організмі. Отримати надлишок срібла неймовірно складно - з металу, що надходить в організм з їжею, засвоюється близько 5%. Існує думка, що срібло може виявляти токсичні властивості. Однак слід врахувати, що токсичність речовини залежить від її кількості в організмі. Для людини токсичною дозою срібла є 60 мг, а для отримання в організмі такої кількості необхідно вжити всередину 1200 мг (1,2 г) суспензії срібла (це вага невеликого ювелірного виробу), що абсолютно неможливо із застосуванням срібла нанокластерів, що містять атоми срібла в мікроскопічних кількостях.


Нанокластерний препарат від дерматозів - бальзам Цитопсор


Нанокластери срібла створені на базі Національного Наукового Центру «Харківський Фізико-Технічний Інститут» (ННЦ ХФТИ). Активним впровадженням нанотехнологій у галузі медичних препаратів та лікувальної косметики займається компанія ПП «ПТФ Альянс» (Nanoline).


У співпраці та на виробничій базі якої (ТОВ фабрика "НВФ Дельта") Компанія CITOPSOR значно покращила (збалансувавши за рахунок оптимального підбору компонентів основа-діючі речовини) і збагатила нанокластерами срібла препарат "бальзам Цитопсор", тим самим значно збільшивши його ефективність.


Поліпшений бальзам Цитопсор — багатокомпонентний препарат комплексної дії, на відміну від інших натуральних засобів від псоріазу, здійснює боротьбу з супутньою приєднаною інфекцією (бактеріально-грибковими агентами та іншою патогенною мікрофлорою), а також сприяє активізації метаболізму клітин та клітинного імунітету та відновлення бар'єрної функції шкіри. Діє не тільки на поверхні шкіри, але і в глибинних шарах шкірного покриву.


Формули та технології виробництва зареєстровані, запатентовані, сертифіковані, пройшли необхідні випробування та гарантують оздоровлюючу дію.


Науково-дослідні роботи


1) В останні роки у вітчизняній та зарубіжній науковій літературі з'явилися окремі відомості про те, що срібло є потужним імуномодулятором. Ця дія порівнянна лише зі стероїдними гормонами. Встановлено також, що в залежності від застосовуваної дози, срібло може, як стимулювати, так і пригнічувати фагоцитоз. Зазначено, що під впливом частинок срібла підвищується кількість імуноглобулінів класів А-, М-, G-, а також збільшується і відсотковий вміст кількості Т-лімфоцитів [13].

Джерело: Григор'єв М. Г., Бабич Л. Н. Використання наночастинок срібла проти соціально значущих захворювань // Молодий учений. - 2015. - №9. - С. 396-401. - URL https://moluch.ru/archive/89/17844/ (Дата звернення: 02.11.2018).


2) МАТЕРІАЛИ МІЖНАРОДНОЇ НАУКОВО-ПРАКТИЧНОЇ КОНФЕРЕНЦІЇ "НАНОТЕХНОЛОГІЇ У ФАРМАКОЛОГІЇ ТА МЕДИЦІНІ"

3) ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНЕ ОБГРУНТУВАННЯ ЗАСТОСУВАННЯ НАНОКЛАСТЕРНОГО СРІБЛА ДЛЯ ЛІКУВАННЯ ГНІЙНИХ РАН


bottom of page