top of page

Що таке псоріаз?


Псоріаз — захворювання шкіри, що часто зустрічається, має хронічний перебіг і часто рецидивує. Виникнення псоріазу можуть зумовити стреси, інтоксикації та інфекційні захворювання, що послаблюють імунну та нервову систему.


З'являються висипання псоріазу (псоріатичні бляшки, що мають вигляд червоних плям, що лущаться) зазвичай на колінах і ліктях (улюблена локалізація псоріатичних папул), розгинальних поверхнях рук і ніг, а також на шкірі волосистої частини голови, спини і грудей. Зустрічається псоріаз на стопах та долонях. Слизові оболонки уражаються псоріазом дуже рідко.


Висипання псоріазу можуть бути як окремі елементи, так і мати поширений (дисеменований) характер; іноді їх контури нагадують географічну карту.


У окремих хворих спостерігається зворотне до звичайного розташування висипів — т.з. «збочений псоріаз» (psoriasis interversi), при якому осередки ураження знаходяться на згинальних поверхнях кінцівок, пахвових ямках, паху.


Види псоріазу


За розташуванням і величиною бляшок виділяють наступні види псоріазу:

  • Точковий псоріаз (psoriasis punctata);

  • Краплинний псоріаз (psoriasis guttata);

  • Сочевицеподібний псоріаз (psoriasis lenticularis);

  • Монетоподібний псоріаз (psoriasis nummularis);

  • Гірляндоподібний псоріаз (psoriasis gyrata).

При дифузному псоріазі захворювання вражає окремі ділянки шкіри, якщо хвороба набуває універсальної форми, висипання займають весь шкірний покрив (psoriasis universalis, seu psorisis totalis), при цьому може розвинутися псоріатична еритродермія, часто з ураженням нігтів.


При застарілому псоріазі (psorisis inveterata) висипання мають вигляд дисків великих розмірів, часто багаторічної давності.


Зміни пластини нігтя при псоріазі різні: його поверхня може набути «вичерпаний» вигляд, нагадуючи поверхню наперстка — наперсточкоподібний псоріаз нігтів, або нігтьова пластина сильно потовщується і набуває брудно-бурого кольору - псоріатичний оніхогрифоз (onychogryphosis psoriatica). Поразка псоріазом нігтів може спостерігатися ізольовано, без шкірних проявів захворювання.


Поряд з ураженням шкіри та нігтів псоріазом можуть уражатися і суглоби – виникає артропатичний псоріаз (psorisis arthropathica), або псоріатичний артрит, який протікає на кшталт хронічного рецидивуючого моноартриту або поліартриту.


При літньому типі псоріазу загострення хвороби наступають у весняно-літній період, при зимовому – захворювання загострюється із настанням холодів. Найчастіше зустрічається зимовий тип псоріазу.


Стадії псоріазу


У перебігу захворювання виділяють кілька стадій псоріазу: прогресивну, або гостру, стаціонарну та стадію регресу, причому в одного хворого одночасно можуть спостерігатися регрес захворювання та виникнення свіжих бляшок.

  • Прогресивна стадія псоріазу триває від 2 до 4 тижнів і більше, потім настає стабілізація процесу з поступовим переходом його в зворотний розвиток. Для гострої стадії характерна поява дрібних вузликів яскраво-червоного кольору, іноді відзначається свербіж шкіри.

  • Стаціонарна стадія характеризується припиненням зростання старих бляшок та припиненням появи нових.

  • Регресивна стадія - це стадія стихання захворювання та розв'язання бляшок, які сплощуються, почервоніння спадає, лущення зменшується. Відхід бляшок починається з їхньої центральної частини, вони набувають бурого кольору, а навколо них з'являється світла смужка, що нагадує зім'ятий цигарковий папір — псевдоатрофічний обідок Воронова. Після повного зникнення бляшок на місці іноді залишаються пігментовані плями.


Діагностика псоріазу


При діагностиці псоріазу необхідно враховувати три характерних феномена, які проявляються послідовно, один за одним при граттажі (поскаблюванні) бляшки, обумовлені патологічними змінами в шкірі - паракератозом і папіломатозом:

  • Феномен "стеаринової свічки" або "стеаринової плями" - лусочки, що покривають поверхню псоріатичної бляшки, при пошкрібанні стають схожими на стеарин;

  • Феномен "термінальної плівки" або "термінальної пластинки" - при подальшому пошкрібання з поверхні бляшки відторгається рогова пластинка і оголюється її яскраво-червона поверхня;

  • Феномен точкової кровотечі або «кров'яної роси» - якщо продовжувати пошкрібання, з'являються дрібні крапельки крові.

Характерною для псоріазу є також ізоморфна реакція, чи феномен Кёбнера — поява на місці травми шкіри (подряпин, саден, післяопераційних рубців) нових псоріатичних папул.


При пустульозному псоріазі на поверхні бляшок утворюються кірко-лусочки, а при натисканні з-під них іноді виступає серозне або гнійне відокремлюване.


bottom of page