top of page

Як діє ефірна олія м'яти перцевої?

М'ята перцева (Mentha piperita L.) – євразійський вид. Культивують повсюдно у садах та городах. Іноді дичає.


У рослинах м'яти перцевої містяться 2–3% ефірної олії (у суцвіттях до 6%), дубильні та смолисті речовини, 0,007–0,0075% каротину (у листі 0,0105–0,012% до 40% 9%), 0,0 кислоти, 0,014% рутина.


Є природним гібридом м'яти водяної Mentha aquatica L. і м'яти колосоподібної Mentha spicata L.


М'ята перцева є найважливішою ефіроолійною культурою.


Основною складовою ефірної олії м'яти перцевої є вторинний спирт ментол (45-92%), крім того, в ньому виявлені цитраль, гераніол, карвон, дигідрокарвон.


У насінні м'яти знайдено 20% жирної олії. Олія безбарвна, з жовтуватим або зеленуватим відтінком, приємним освіжаючим смаком та запахом. При відстоюванні густіє і темніє.


В даний час використовують листя м'яти перцевої, а також надземні її частини в період цвітіння. З них отримують ефірну олію та ментол, що широко застосовуються в медицині, парфумерії, кондитерській та лікеро-горілчаній промисловості при виробництві коньяків.


Застосування м'яти перцевої в медицині


У медицині листя м'яти входить до складу шлункових, вітрогонних, заспокійливих і жовчогінних чаїв, м'ятних крапель від нудоти, як засіб, що підвищує апетит, і протиспазматичний шлунковий засіб, збору за прописом М. Здренко, антиастматичної мікстури І. І. Траскова.


Ментол, що виділяється з м'ятної олії, вживають при метеоризмі, стенокардії, він входить до складу крапель і мазей від нежиті, олівців від мігрені, а також використовують при виробництві низки лікарських препаратів - валідолу, валокордину, інгафену, оліметину, крапель "Зеленина" та інших , що застосовуються при захворюваннях, що супроводжуються спазмом коронарних судин, гладкою мускулатурою.


Механізм дії ментолу при стенокардії: рефлекторне (внаслідок подразнення рецепторів слизової оболонки ротової порожнини) розширення коронарних судин.


Ефірна олія м'яти — дуже ефективний протимікробний засіб: вже при концентрації його в повітрі приміщення 0,2 мг/м3 загальна кількість мікробних одиниць зменшується в 2 рази, а при доведенні концентрації до 1,5 мг/м3 дія різко посилюється.


При запальних захворюваннях органів дихання застосовуються тепловологі інгаляції – на 500 мл води (100°C):

  • М'ятна олія — 5-10 крапель;

  • М'ятна олія — ​​0,71 г, настоянка евкаліпта — 35,7 г, гліцерин — 35,7 г, спирт етиловий 96% — до 100 мл;


Застосування м'яти перцевої у народній медицині


У народній медицині листя м'яти вживають зовнішньо при невралгіях, як антисептичний засіб при запальних процесах, опіках, захворюваннях верхніх дихальних шляхів, хрипоті, осиплість голосу, при бронхіті та бронхоектазі, зубному болю.


Всередину — при шлунково-кишкових і печінкових кольках, як в'яжуче, протикашльове, при нудоті, печії, як заспокійливе при нервовому збудженні в клімактеричному періоді.


bottom of page